Arcydzieło J.R.R. Tolkiena – ,”Drużyna Pierścienia”

“Drużyna Pierścienia” – historia dzieła

Jedno z największych dzieł Tolkiena – “Drużyna Pierścienia” – zostało po raz pierwszy wydane 29 lipca 1954 roku w Wielkiej Brytanii. Jest to pierwszy tom sagi zatytułowanej Władca Pierścieni, która pierwotnie miała być podzielona na sześć części. Jednak pierwszy wydawca zdecydował się na stworzenie sagi, która będzie składała się z trzech części, z czego każda będzie podzielona na dwie księgi. W ten sposób powstała “Drużyna Pierścienia” w tej formie, która do dziś fascynuje czytelników na całym świecie. 

Pierwsze polskie wydanie dzieła J.R.R. Tolkiena jest zasługą Marii Skibniewskiej. Ukazało się ono w 1961 roku i do dziś czytelnicy uważają to tłumaczenie za jedno z najlepszych. Pozostałe tłumaczenia posiadają pewne różnice. Przykładowo, w tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego pierwszy tom zatytułowany jest “Bractwo Pierścienia”, a imiona postaci różnią się znacznie od tych, do których przyzwyczaiło nas pierwsze wydanie.

Fabuła

Akcja powieści rozpoczyna się przyjęciem urodzinowym Bilbo Bagginsa i jego dziedzica, Frodo Bagginsa. W czasie przyjęcia Bilbo przekazuje drugiemu jubilatowi pierścień, a następnie znika z Shire, czyli zamieszkanej przez hobbitów wioski. Pierścień ten nie jest jednak zwykłą biżuterią. Czarodziej Gandalf informuje Frodo, że należał on do Saurona, Władcy Ciemności, który wykuł go by zawładnąć Śródziemiem. 

Jak się okazuje Sauron powrócił do Mordoru i planuje odzyskać utracony pierścień. Gandalf i Frodo decydują się zrobić wszystko, by pierścień został zniszczony. W tym celu powstaje tytułowa Drużyna Pierścienia, która wyrusza w odległe krainy.

O autorze

John Ronald Reuel Tolkien to brytyjski pisarz oraz profesor literatury staroangielskiej i filologii klasycznej. Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. Był współtwórcą największego słownika języka angielskiego, a rozgłos przyniosła mu seria książek fantasy, których akcja rozgrywa się w Śródziemiu – “Hobbit, czyli tam i z powrotem”, “Władca Pierścieni” oraz “Silmarillion“.