J.R.R Tolkien – twórca śródziemia. Biografia i historia autora

Władca pierścieni drużyna pierścienia kreatywne jest pierwszą częścią kultowej i popularnej serii książek fantasy napisanej przez J.R.R Tolkiena. W dzisiejszym artykule chciałbym przybliżyć wam trochę biografię autora i to czym się kierował pisząc swoje arcydzieło.

Kim jest J.R.R. Tolkien i do czego się przyczynił

John Ronald Reuel Tolkien jest angielskim pisarzem urodzonym 3 stycznia 1892 roku. Jako autor najpopularniejszych serii fantasy rozpowszechnił ten gatunek literacki na cały świat, to właśnie dzięki jego inspiracji powstał nasz polski a coraz bardziej popularny Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego w których książkach widać nawiązania do książek Angielskiego autora. Tak naprawdę to właśnie J.R.R Tolkienowi zawdzięczamy gatunek literacki jakim jest fantasy. Dzieła Tolkiena stały się w niedawnym czasie podstawą do powstania Mitologii Śródziemia, która opiera się na książkach i pracach sławnego pisarza osadzonych w tym mitycznym świecie jakim jest śródziemie.

Krótka biografia autora

Wiele wydarzeń z jego życia owocują później w jego dziełach w postaci motywów lub wspomnień. Przykładowo kiedy młody Tolkien miał zaledwie rok ukąsiła go tarantula, pomimo tego wydarzenia nie bał się pająków ale wielokrotnie wykorzystywał je w swoim dziełach często tworząc wielkie potwory z którymi zmierzyć musieli się nasi bohaterowie. Tolkien miał ciężkie dzieciństwo w młodym wieku stracił swojego ojca, który zmarł przedwcześnie z powodu ciężkiego wewnętrznego krwotoku. Chwile później odszedł jego dziadek. Powodując że młody Tolkien jeszcze bardziej odczuwał uczucie straty. Rodzina Tolkiena zmagała się z wieloma problemami finansowymi, a miejsca jakie odwiedzał w swojej długiej podróży Tolkien stanowiły dla niego późniejszą inspirację do stworzenia krainy śródziemia. Przełomowym wydarzeniem w jego życiu był udział w I wojnie światowej, lecz doświadczenie wojny jak sam podkreślał miały znikomy wpływ na jego twórczość. Chwilę po powrocie z wojny zmarli koledzy z młodości Tolkiena, dla których młody autor napisał swoje pierwsze dzieło Silmarilion. W książce tej opisane było stworzenie mitycznego świata śródziemia. Dalszą cześć histori tego twórcy powinniście już znać. W skrócie około lat 30 autor rozpoczął prace nad Hobbitem, który został wydany 1937 roku. Następnie autor na prośby wydawnictwa napisał dalszą kontynuację tego dzieła. Władca Pierścieni przeznaczona dla bardziej dojrzałych widzów książka została wydana w latem 1956 roku.